Jakiś czas temu ktoś mnie zapytał skąd się w ogóle bierze ochwat. Trudno tak w jednym zdaniu odpowiedzieć skąd, postanowiłam stworzyć grafikę. Ochwat to uproszczając maksymalnie zapalenie tworzywa kopytowego ściennego z oddzielaniem się ściany przedniej.

.

Ochwat może być:
1) metaboliczny - powodem jest najczęściej syndrom metaboliczny (dlatego jest zaznaczony na obrazku), na które cierpią najczęściej otyłe kuce, ale WSZYSTKIE OTYŁE KONIE SĄ NARAŻONE!

Najważniejsze w patomechanizmie jest zwężenie naczyń krwionośnych, co skutkuje niedożywieniem komórek tworzywa. Konsekwencją niedożywionych komórek tworzywa jest rozluźnienie połączenia tworzywa z rogiem kopytowych, czyli jakby ODKLEJANIE SIĘ PAZNOKCIA. To oczywiście daje bardzo dużą bolesność w przedniej części kopyta.
Na zdjęciu jest szyja konia z fałdem tłuszczu charakterystycznym dla koni z syndromem metabolicznym. Czasami dla łatwiejszego zrozumienia porównuję choroby koni do chorób ludzi, chociaż ze względu na liczne różnice jest to troszkę niepoprawne ;) Syndrom metaboliczny koni przypomina u ludzi cukrzycę typu II.
Tak jak u ludzi, syndrom metaboliczny choroba cywilizacyjna u koni.

Oprócz syndromu metabolicznego, innym powodem jest choroba Cushinga, czyli u koni (u innych gatunków i człowieka jest inaczej) rozrost pośredniej części przysadki mózgowej, co skutkuje nadmierną produkcją kortyzolu w nadnerczach. Konie z chorobą Cushinga najbardziej na ochwat narażone są między końcem lata a początkiem zimy!

2) toksyczny - wszystko co powoduje uogólnione zapalenie organizmu powoduje ten rodzaj ochwatu. Tak się dzieje, na przykład po ciężkim porodzie, rozpulchnione błona śluzowa macicy jest świetną bramą wejścia dla toksyn bakteryjnych.
Ochwat po spożyciu nadmiernej ilości węglowodanów ma dwojaki charakter.

3) mechaniczny - zdarza się wtedy kiedy koń ma chorą kończynę z innych przyczyn i obciąża zdrową, w której pod wpływem nacisku listewki tworzywa ulegają uszkodzeniu. Taki ochwat może też zdarzyć się po intensywnej pracy przerośniętego kopyta na twardym podłożu.